کاکی

کاکی از نظر تعداد جمعیت

جمعیت شهری آن حدود 20 بیست هزار نفر می باشد و جمعیت بخش آن بیش 36 هزار نفر می باشد(1381) و تنها بخشی است که بیش از 52 سال هنوز بخش می باشد و به شهرستان تبدیل نشده و اکنون با پیگیری های نماینده مردم حضرت حجه السلام سید محمد مهدی پورفاطمی و دیگر مسئولین استان در شرف شهرستان  شدن می باشد.

-    پتانسیل های موجود کاکی جهت بخش شدن

1.     قرار گرفتن بیش70%  محدوده شرکت گاز پارس شمالی در بخش کاکی.

2.     وجود امکانات کشاورزی فعال در بخش کاکی که رتبه های اول در تولید گوجه ، نشاگوجه، آلوورا، نشاآلوورا، خرما،تنباکو،گندم، هندوانه،خربزه،پیاز و ... در منطقه می باشد.

3.     وجود رودخانه مُند در این منطقه با استقرار سرزمین های مسطع و قابل کشت و احیا و آبیاری از طریق رودخانه که ایجاد اشتغال و جذب نیروی کار را باعث می شود .

4.     وجود بیش از بندر صیادی و اسکله در بخش کاکی در جوار دریای خلیج فارس در زیارت ساحلی کبگان و لاور ساحلی.

5.     قدمت شهرستان و وجود علماء و دانشمندان و فاغ التحصیلان فراوان در درجه دکترا و کارشناسی در اکثر رشته های مورد نیاز با تخصص های لازم یک شهرستان

-    فعالیت های قرآنی و فرهنگی کاکی

وجود موسسه قرآنی مردمی جنات النعیم شهر کاکی که از سال 1365تشکیل شده و این مدت 25 سال فعالیت بیش از 12000دوازده هزار دانش آموز در کلاس های مختلف قرآن در طول تابستان و ماه مبارک رمضان در این کلاس ها شرکت نموده اند و این از برکات دولت جمهوری اسلامی ایران است که با بودجه های اندک ولی با برکت در این سالیان توانسته اند دانش آموزان قرآنی در رشته های تجوید، و صوت و لحن، روخوانی و روانخوانی را تربیت نماید.

در این زمینه حاصل تلاش این موسسه قرآنی تشکیل بیش از 3  دوره تربیت معلم قرآن بوده که با آموزش مربیان مجرب و بکار گیری آنها در سطح منطقه باعث رونق کار قرآنی شده است .از دیگر فعالیت های قرآنی این منطقه وجود مساجد فعال و قدیمی کاکی می باشد که مسجد جامع با قدمت بیش از 200 سال چنان فضای معنوی داشته که هنوز وقتی وارد این مسجد می شوی با دیواره های خشتی و گلی آن بیاد انسان های مومن و پاک با نفس های روحانی و معنوی دوران گذشته می افتیم و نماز خواندن در این مسجد یک روحیه خاص به انسان می دهد و انسان احساس ملکوتی شدن را دارد چه لذت بخش است دیواره ها و سقف چوبی و فرش حصیری این مسجد و محراب خاطره انگیز آن که جای اقامه نماز حضرت آیت الله حاج سید حسین حسینی (پورفاطمی )هنوز در خاطره ها زنده است.

کاکی = شهر سادات و مردم مومن و ساده زیست و مهمان نواز و خون گرم و وصمیمیت و باصفا و صداقت در یک کلام قطعه ای از بهشت انشاء الله از شهر زیباو باصفای کاکی دیدن نمایید.

کاکی و جبهه و جنگ

حضور رزمندگان در جبه های جنگ در دوران دفاع مقدس و رشادت و شجاعت آنها در اکثر جبه های جنگ به همراه فرماندهان آنها در 8 سال دفاع مقدس و جود داشته اند.

 

 

/ 0 نظر / 26 بازدید